Jak wybrać odpowiedni dla gospodarstwa agregat uprawowy?

Kategoria: Blog

odpowiedni agregat uprawowy

Agregaty uprawowe służą do kompleksowego rozdrabniania i spulchniania gleby uprawnej. Ich głównym celem jest więc przygotowanie odpowiednich warunków glebowych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Maszynę tą można określić jako połączenie najważniejszych funkcji takich urządzeń rolniczych, jak m.in. kultywator, brona i glebogryzarka. Dzięki temu agregat uprawowy jest uniwersalny i ma szerokie zastosowanie w rolnictwie.

W tym artykule skupimy się przede wszystkim na doborze odpowiedniego agregatu uprawowego do specyfiki prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Wybierz agregat uprawowy stosownie do jego przeznaczenia

Tak jak i w przypadku innych maszyn rolniczych, tak i przy wyborze agregatu, należy mieć na uwadze przede wszystkim wielkość gospodarstwa oraz moc ciągnika. W przypadku dużych gospodarstw zalecane jest więc zastosowanie dużego agregatu, który będzie w stanie zapewnić szybką i efektywną realizację prac. Duże agregaty pozwalają na sprawną, a jednocześnie dokładną pracę przy regulacji stosunku wodno-powietrznego w glebie, więc zaleca się, aby to właśnie takie urządzenia stosować wszędzie, gdzie jest to możliwe.

Jak już zostało wspomniane, ważna jest również moc silnika, który będzie pracował wraz z agregatem. Podczas dokonywania wyboru warto również zwrócić uwagę na rodzaj gleby, na której agregat będzie pracował, oraz gatunek wysiewanej rośliny. Każda uprawa wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ nieco innych warunków glebowych wymaga rzepak, innych burak cukrowy. Przykładowo, rzepak ozimy wymaga przeprowadzenia płytkich zabiegów glebowych. Z kolei kukurydzę wysiewa się na większych głębokościach i z zastosowaniem lekkich gleb. Zatem prawidłowy dobór elementów roboczych jest w tym przypadku niezwykle ważne dla prawidłowego przeprowadzenia upraw.

Podstawowy podział agregatów uprawowych

Pod względem zadań, jakie spełniają agregaty oraz rodzaju narzędzi wchodzących w ich skład, wyróżniamy agregaty proste i złożone.

  • Agregat prosty służy do uprawy przedsiewnej. Składa się z kilku narzędzi pracujących na różnych głębokościach.
  • Agregaty złożone spełniają więcej funkcji niż tylko uprawa. Składają się też z większej ilości poszczególnych narzędzi. Mogą równocześnie uprawiać glebę i wysiewać materiał siewny (np. agregaty uprawowo-siewne), uprawiać glebę i wysiewać nawóz (agregaty uprawowo-nawozowe), a nawet uprawiać glebę, wysiewać materiał siewny i nawóz (agregaty uprawowo-siewno-nawozowe).

Innego podziału dokonujemy ze względu na specyfikę oddziaływania na glebę. W tym przypadku można wskazać na agregaty czynne i bierne.

  • Budowa agregatów czynnych opiera się na bazie innych maszyn rolniczych, tj. bron wirnikowych, wahadłowych czy obrotowych połączonych z narzędziami do kruszenia i ugniatania wierzchniej warstwy. Stosowane są głównie w przypadku gleb ciężkich.
  • Agregaty bierne zbudowane są zwykle z kilku rzędów różnych narzędzi rolniczych uzupełniających się nawzajem, np. rząd zębów kultywatora, rząd talerzy bron, rząd wałów kruszących i strunowych. Zalecane są do stosowania w przypadku gleb lekkich.