Charakterystyka rozrzutników obornika

Kategoria: Blog

rozrzutnik obornika

W ofercie Agromarket Jaryszki znajduje się wiele różnego rodzaju maszyn i urządzeń rolniczych, które powinny być stosowane w każdym gospodarstwie rolnym. Jednym z ważniejszych rodzajów takich urządzeń są rozrzutniki obornika. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jakie jest zastosowanie tego typu sprzętu, jaka jest ich budowa oraz jakie są ich rodzaje.

Metody zastosowania i budowa rozrzutników obornika

Rozrzutniki obornika często są także nazywane roztrząsaczami. Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia, które stosuje się do dystrybucji na polach nawozu. Tego typu sprzęt stosowany jest w rolnictwie od bardzo dawna i tak naprawdę przez lata niewiele się zmienił, oprócz tego, że wcześniej był ciągnięty przez konie, a obecnie wykorzystuje się do tego ciągniki rolnicze. Co ciekawe, rozrzutniki obornika nie koniecznie są stosowane wyłącznie w wielkich gospodarstwach rolniczych. Niektórzy producenci tego typu sprzętu oferują także niewielkie roztrząsacze, które mogą być spokojnie pociągnięte nawet przez niewielkie traktorki ogrodowe.

W rolnictwie stosuje się jednak dużo większe rozrzutniki obornika, które są w stanie w jednym momencie udźwignąć nawet bardzo duże ilości nawozu. W zależności od rodzaju urządzenia może mieć ono budowę jedno- lub dwuosiową. Niektóre rozrzutniki mają też budowę tandemową. Każdy rozrzutnik wyglądem przypomina skrzynię z odnośnikami podłogowymi, na których końcach umieszczone są urządzenia rozdrabniające i rozrzucające po polu nawóz.

Jak działają rozrzutniki obornika?

Współcześnie stosowane rozrzutniki obornika to jednostki hydrauliczne, które są napędzane wałem odbioru mocy. W trakcie pracy urządzenia znajdujący się w nim adapter, czyli zespół noży, obraca się na specjalnych wałkach, tnąc i rozrzucając nawóz po polu. Dokładny wygląd i sposób montażu adaptera może być różny w zależności od modelu rozrzutnika. Umieszczony w urządzeniu nawóz przesuwa się w kierunku adaptera dzięki specjalnej taśmie, która porusza się za pomocą napędzanych łańcuchem listew lub z przesuwającej się wraz z podłogą ścianki.

Wbrew pozorom rozrzutniki obornika mają szerokie możliwości zastosowania. Można je stosować nie tylko do rozrzucania po polu obornika, ale także kompostu, torfu lub świeżej masy roślinnej. Znajdują także często zastosowanie w leśnictwie, a nawet w budownictwie. Niektórzy rolnicy, po wyjęciu z rozrzutnika adaptera i wstawieniu w jego miejsce burty, korzystają z urządzenia także w funkcji przyczepy. Co bardzo ważne, rozrzutniki obornika są praktycznie bezawaryjne i raczej nie wymagają zbyt częstej konserwacji.