Jak czyścić maszyny rolnicze?

Kategoria: Blog

maszyna rolnicza

Maszyny rolnicze, podobnie jak wszystkie inne urządzenia czy samochody, wymagają odpowiedniego czyszczenia od czasu do czasu. Dzięki temu wpłyniemy nie tylko na ich lepszy stan techniczny, ale i względy estetyczne.

Czyszczenie maszyn rolniczych nie jest konieczne dlatego, by zadbanym sprzętem wyjechać w pole, czy też cieszyć oczy widokiem imponującego traktora bądź opryskiwacza. W tym przypadku jest to kwestia drugorzędna. Oczyszczanie maszyn z błota, pyłu czy kamieni ma przede wszystkim zastosowanie praktyczne.

Czyszczenie maszyn rolniczych — w jaki sposób to robić i dlaczego?

Pracując brudną, zaniedbaną maszyną w polu możemy przyczynić się do zwiększonego przenoszenia chorób i szkodników, np. kiły kapusty czy chorób kwarantannowych. Nie należy również pracować w polu z zastosowaniem maszyn, na których nagromadzone są chemiczne środki ochrony roślin, oleje lub smary. Czyszczenie maszyn jest więc zalecane po każdorazowym wykonaniu zabiegów agrotechnicznych.

Do czyszczenia maszyn rolniczych bardzo często nie wystarcza jedynie woda, konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków czyszczących. Woda jest w stanie usunąć wyłącznie powierzchniowe osady i zabrudzenia. Niestety nie zapobiegnie nagromadzenia i nakładania się kolejnych warstw szkodliwych substancji, które mogą wpływać niekorzystnie na elementy konstrukcyjne urządzeń, przyczyniając się np. do ich korodowania.

Maszyny rolnicze najczęściej cechują się skomplikowaną budową — dużą ilością zakamarków, przekładni, trudno dostępnych miejsc. Do ich mycia można zastosować np. te same substancje co w przypadku czyszczenia sprzętu budowlanego, samochodów ciężarowych czy silników. Nie zawsze jednak ich stosowanie jest zalecane ze względu na bardzo agresywne działanie. W przypadku elementów gumowych, aluminiowych, powłok lakierniczych itp. mogą powodować uszkodzenia. Proces czyszczenia można usprawnić, sięgają po specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia maszyn rolniczych, łącząc ich wykorzystanie z zastosowaniem wody (w miejscach niewielkich zabrudzeń) i środków do sprzętu budowlanego (w przypadku dużych zabrudzeń).