Podziału opryskiwaczy można dokonać przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Dobór odpowiedniego modelu zależy od rodzaju upraw, a także mechanizmu, który umożliwia skuteczne rozprowadzanie środka chemicznego. W różnych rodzajach opryskiwaczy mogą występować również odmienne podzespoły.
Opryskiwacze do pracy w polu
Opryskiwacze do prac wykonywanych w polu, czyli opryskiwacze polowe, mogą być zawieszone, ciągnione lub samojezdne. Różnice pojawiają się więc w specyfice mocowania urządzenia do ciągnika. Opryskiwacze zawieszone – zgodnie z nazwą – są zawieszone na TUZ ciągnika. Dostępne są one z belką roboczą o różnej rozpiętości.
Z kolei opryskiwacze ciągnione to urządzenia zaczepiane do ciągnika, który podczas jazdy opiera się częściowo na własnej osi. Wyróżnia je specyficzny rodzaj zaczepów dolnych lub górnych, które w bardziej zaawansowanych maszynach są dodatkowo skrętne. Sam proces rozpylania może przebiegać na różnych zasadach. Mamy do czynienia m.in. z opryskiwaniem płaskim lub rzędowym. Specyfikę rozpylania należy dostosowywać do rodzaju upraw na polu. Celem każdego z opryskiwaczy jest jak najdokładniejsze pokrycie roślin nawozem.
Trzecim najbardziej zaawansowanym typem opryskiwaczy są maszyny samojezdne. Posiadają one najczęściej dwie osie skrętne, bardzo wysoki prześwit, hermetyczną bezpieczną kabinę i silnik. Z racji dużych kosztów zakupu takiego opryskiwacza z reguły są to pojazdy o dużych pojemnościach zbiorników i szerokości belki roboczej, skierowane głównie do gospodarstw wielkoobszarowych lub firm usługowych.
W każdym z trzech typów opryskiwaczy spotykamy belki robocze składane na czas transportu. W zależności od modelu i producenta w nowoczesnych modelach opryskiwaczy mamy zwykle do czynienia z belkami sterowanymi hydraulicznie. Belki stanowią miejsce do umieszczenia różnego typu rozpylaczy, które mają za zadanie rozpylić ciecz na powierzchni roślin rosnących na polu. Również rozpylacze na belkach mogą być różne, np. rozpylacze otwarte, szczelinowe, z wkładką wirową lub komorą wirową. Często spotyka się zainstalowane głowice wielorozpylaczowe, pozwalające jednym ruchem wybrać żądaną końcówkę. Najbardziej zaawansowanymi belkami są tzw. Belki rękawowe, gdzie podczas oprysku wykorzystuje się dodatkowo strumień powietrza poprawiający jakość oprysku i minimalizujący efekt znoszenia środka chemicznego przez wiatr.
Warto też wspomnieć o opryskiwaczach sadowniczych, których przeznaczenie jest zupełnie inne. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim do rozpylania nawozów na krzewach i niskopiennych drzewach, więc ich budowa jest przystosowana do tego rodzaju czynności.