Jak działa kombajn zbożowy?

Kategoria: Blog

kombajn zbożowy

Kombajny zbożowe to bezsprzecznie jedne z najważniejszych maszyn rolniczych. Każdego roku w okresie zbiorów na pola wyjeżdża setki kombajnów zbożowych, które znacznie ułatwiają i przyspieszają zbieranie i wstępne przetwarzanie pszenicy, owsa czy żyta. W naszej ofercie także znajduje się wiele znakomitych kombajnów zbożowych, przede wszystkim cenionej na całym świecie niemieckiej firmy Deutz-Fahr.  W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jak działają kombajny zbożowe oraz jaka jest ich budowa.

Jakie jest przeznaczenie kombajnów zbożowych?

Kombajny zbożowe to nie tylko jedne z najważniejszych maszyn rolniczych, ale także jedne z największych i najdłuższych. Największe kombajny zbożowe mogą mieć długość nawet kilkunastu metrów.  Ich przeznaczeniem i sposobem użytkowania jest zbieranie zboża z pól uprawnych oraz jego wstępna obróbka. Kombajny są więc w stanie jednocześnie kosić zboże oraz je młócić. Wykorzystanie przy zbiorach zbóż kombajnów pozwala znacznie skrócić czas potrzebny na wykonanie tego typu prac i sprawia, że nie jest ona tak bardzo wyczerpująca. Kombajn zbożowy daje też możliwość pełnego wykorzystania potencjału posiadanych ziem rolnych.

Obecnie z resztą chyba żaden rolnik, który zajmuje się także uprawą zbóż, nie wyobraża sobie pracy przy ich zbiorze bez skorzystania z kombajnów. W przypadku gospodarstw wiejskich, które posiadają małe pola uprawne pod zboża, zazwyczaj posiadany kombajn zbożowy jest kupiony na spółkę z innymi znajdującymi się w tej samej miejscowości właścicielami gospodarstw rolnych lub korzysta się z pomocy firm, które oferują usługi przejazdów kombajnami rolniczymi.

Budowa kombajnów zbożowych

Budowa kombajnów zbożowych jest złożona. Znajduje się w nich bowiem dużo połączonych ze sobą zespołów mechanicznych, które działają jednocześnie, umożliwiając oddzielenie zboża od kłosów oraz jego wstępną obróbkę.

W przedniej części kombajnu zbożowego znajduje się naganiacz, czyli charakterystyczny bęben, który ma za zadanie ustawiania w prawidłowy sposób łanów zbóż i przyciągania ich do zespołu tnącego. Naganiacz często nazywany jest też motowidłami. Zespół tnący w kombajnach zbożowych składa się z zakończonych ostrymi zębami i szybko się poruszających dwóch szyn. Ścięte przez zespół tnący zboże jest przenoszone przez podajnik slimakowo-palcowy na podajnik taśmowy, który następnie wrzuca zebrane zboże do bębna młócącego. W bębnie oddzielane jest ziarno od kłosów oraz innych zebranych wraz ze zbożem zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia są wyrzucane na zewnątrz, natomiast odizolowane ziarno jest przekazywane na wytrząsacze i sita, które dokładnie je czyszczą. W ostatnim etapie ziarna są transportowane przenośnikami do znajdującego się z tyłu kombajnu zbiornika.

Kombajn zbożowy jest w stanie także zająć się pozostałą po zbiorach słomą. Jeżeli nie potrzebuje się słomy, kombajn zbożowy może ją rozdrobnić i zamienić w naturalny, organiczny nawóz, który rozrzuci za sobą po polu.